درخید رستم ممسنی

دراین وبلاگ برآنم تا از مردمی بنویسم که نامشان چون تاریخشان در این سرزمین گم شده است .

پل پیرین یاپرین یاپرن یا بریم یا برین ؟

هیچ کس نمی داند کدام نام درست است ؛پلی که در تنگه ای به همین نام از زمان های قدیم ساخته شده و بارها تجدید بنا شده است. هم اکنون آثار و بقایای سه تا از این پل ها وجود دارد و هر کس به دلخواه به یکی از نام های بالا این مکان  را می خواندو از آن در آثار و نوشته هایشان نام می برند . اینکه کدام یک از این نام ها صحیح تر است، نمی دانیم. اماسر ارول استین انگلیسی از متن کتیبه ای یاد می کندبه نام "کوه فره "و "اشکفت سلیمان " در ایذه خوزستان که درآن وجود کلمه ی "پرن "تشابه فوق العاده ای با نام رودخانه پیرین یا پرین درحدفاصل خاک باشت و بابویی و جلگه ی ممسنی و رستم  دارد . اینکه این کلمه در این کتیبه اشاره به این مکان فوق العاده حساس و تاریخی داردیا نه،دقیقاً نمی دانیم و نیاز است تحقیقات گسترده تری صورت گیرد .

واما بسیاری این مکان و این پل را اولین دربند پارس می نامندکه در مدخل ورودی خاک شهرستان رستم و ممسنی بر روی رودخانه تنگ شیو و سرآب سیاه منصورآبادساخته شده است . براستی! آیا چنین است ؟ دقیقاًنمی دانیم . این هم می بایست مورد تحقیق قرار گیرد.

ارتباط این نقطه سوق الجیشی و روستای تاریخی پرین در ابتدای خاک پشتکوه رستم و نزدیک روستای خانشین نوگک ،مرکزو پایتخت چندین ساله ی خاک رستم چه می تواند باشد ؟ نمی دانیم .

چنانچه شنیده ام در شاهنامه فردوسی بزرگ از پل فهلیان و پل پرین نام برده شده و چند بیت شعر در این مورد سروده شده است ،من نتوانستم این اشعار را پیدا کنم؛ لذا ازپژوهشگران ارجمند تقاضا داریم چنانچه این موضوع صحت داردو آنان اطلاعاتی در این خصوص دارند،من و خوانندگان عزیز را از لطفشان بهره مند سازند .

هم اکنون بیشتر مردم منطقه به این پل ،"پل بریم " یا "پل برین "می گویند و آنچه روشن است ، پل قدیمی تر که در سالهای قبل ساخته شده (نه پلی که هم اکنون جهت تردد مورد استفاده قرار می گیرد . )توسط چهار مهندس طراحی و اجرا شده است به نام های دکتر کاووسی ،دکتر حاجی (در مورد دکتر حاجی در نشریه ی فراسو مطلبی نوشته شده و ایشان خود بیان داشته اند که در ساخت این پل همکاری نموده اند . )  ،دکتر...وخانم دکتر بریم که بسیاری بر این باورند که این پل به اسم این خانم اتریشی است و پس از ساختن پل توسط خانم بریم یا برین ،این مکان در بین مردم به نام او خوانده شده و همین نام هم رواج پیدا کرده است . چیزی که هست؛ ما می دانیم که قبل از ساخت این پل توسط خانم بریم این مکان و این تنگه به نام پرین ،پرن ،پیرین خوانده می شده و ممکن است به خاطر تشابه اسمی با نام خانم بریم طی یک دوره تاریخی استحاله شده باشد و به پل بریم یا برین تغییر نام داده باشد . نامی که هم اکنون بین مردم منطقه رواج بیشتری دارد و روستای چم بلبل  در ابتدای منطقه باشت و بابویی نیز به نام همین پل به پل بریم یا پل برین شهرت دارد .  

در این نقطه ،اثر چند پل قدیمی به جا مانده است که طبق نظر سر ارول استین انگلیسی و پرفسور گاوبه اتریشی پل علیایی به دوران هخامنشی ،پل وسطایی به دوران ساسانی ،پل سفلایی به دوران اسلامی تعلق دارند و دو پل جیدتر مربوط به سالهای اخیر هستند که یکی از این پل ها دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد .

پل های مذکور در انتهای خاک رستم و در فاصله ۵۰کیلومتری غرب شهر نورآباد بر روی تنگه ی رودخانه تنگ شیو و سرآب سیاه منصورآباددر کنار روستای زیبای چم بلبل قرار دارند و هر مسافری که از فارس رهسپار خوزستان و مناطق گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمدو برعکس باشد ناگزیزمی بایست از روی پل پرین با برین ویا بریم بگذرد .

ناگفته پیدا ست که این مکان ارزش تاریخی فوق العاده زیادی دارد و محققین منطقه می توانند با کاوش و تحقیق گسترده در این مکان زوایای پنهان زیادی از تاریخ را روشن سازند . با امید به تحقق این گام بزرگ .

منتظر دیدگاه شما هستیم .

یا حق .    

+ نوشته شده در  شنبه ۱۶ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۲:۷ بعد از ظهر  توسط سید قاسم حسینی(مدیر وبلاگ )   | 

 

ابزار و قالب وبلاگبیست تولزکد تلوزیون انلاین

ابزار و قالب وبلاگبیست تولزکد تلوزیون انلاین